Toyota wstrzymuje nowego sedana LEXUS

Teraz przyjrzymy się lekko zmęczonemu tygrysowi azji czyli Japonii. Po latach hegemonii na rynku Japonia musiała zmierzyć się ze swoimi problemami- coraz mniejsza ludność Japonii a przez to coraz mniej pracowników, a także nowa potęga jaką są Chiny i Indie nie pomagają dawnemu cesarstwu na odbudowę.

Toyota czyli jedna z części Zaibatsu wielkiego konglomeratu firm które utrzymują Japonię stara się przeforsować swoją wizję elektromobilności czyli hybrydy. Stąd nie jest dziwne, że anulują swój projekt elektrycznej limuzyny typu sedan.

Nie oszukujmy się, ale patrząc na inwazję chińskich samochodów i ogólnie z azji południowo-wschodniej decyzja Toyoty jest dziwna. Zasłanianie się spadkiem sprzedaży samochodów elektrycznych też jest dziwna bo tego nie widać na żadnych wskaźnikach…no chyba, że na tych sfałszowanych.

Na oficjalnym portalu Japońskiej Giełdy Nikkei możemy znaleźć tekst o wycofaniu projektu Lexusa LF-ZC ( też fajna wpadająca w ucho nazwa).

„NAGOYA, Japonia — Jak dowiedział się Nikkei, Toyota Motor zaprzestanie prac nad rozwojem samochodu elektrycznego nowej generacji marki Lexus i zamiast tego skupi się na rozwijaniu SUV-ów i innych pojazdów w obliczu globalnego spadku sprzedaży pojazdów elektrycznych.

Prace nad masową produkcją sedana Lexus LF-ZC zostaną wstrzymane. (Zdjęcie: Yuki Nakao)

Prace nad masową wersją koncepcyjnego sedana Lexus LF-ZC zostaną wstrzymane, ponieważ producent samochodów planował wytwarzać go przy użyciu technologii gigacastingu, w której części są łączone w duże komponenty przy użyciu odlewów aluminiowych.

Pierwotnie produkcja miała rozpocząć się pod koniec tego roku, ale została przesunięta na połowę 2027 roku. Pojazd miał być produkowany w fabryce w prefekturze Aichi.

Toyota będzie kontynuować badania i rozwój technologii gigacastingu i akumulatorów ze stałym elektrolitem, planując ponowne wprowadzenie pojazdu elektrycznego nowej generacji. Firma rozważy również rozszerzenie tych technologii na popularne typy pojazdów, takie jak SUV-y.

Globalna sprzedaż pojazdów elektrycznych Toyoty w 2025 roku wzrosła o 42%, przekraczając 190 000 pojazdów. Sprzedaż w tym sektorze przyspieszyła dzięki takim modelom jak zmodernizowany SUV bZ4X i dostępny wyłącznie w Chinach, niedrogi bZ3X.

Jednak rynek zmaga się obecnie z przeciwnościami, w tym zniesieniem przez prezydenta USA Donalda Trumpa ulg podatkowych dla zakupu pojazdów elektrycznych. Unia Europejska również wycofała się ze swojej polityki, która do 2035 roku miała wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży nowych pojazdów z silnikami spalinowymi.

Biorąc pod uwagę obecne spowolnienie popytu, Toyota najwyraźniej doszła do wniosku, że luksusowe limuzyny na razie nie odpowiadają warunkom rynkowym.” źródło: https://asia.nikkei.com/business/automobiles/electric-vehicles/toyota-halts-development-of-next-gen-lexus-ev

I co wy na to?

Dla mnie to tania wymówka, że ich linia produkcyjna w gigacasting nie zadziałała więc trzeba zrzucić to na słabą sprzedaż…ot i tyle w temacie 😀