Porsche kończy produkcję spalinowego Macana
Zaczeliśmy od Porsche naszą przygodę i ją systematycznie kontynuujemy. Porsche podjęło decyzję o zamknięciu produkcji samochodu Macan w wersji ICE czyli z silnikiem spalinowym. Europa nie chce go już kupować a produkcja jedynie na rynek USA jest nieopłacalna.
Zobaczmy co wyczytamy w artykule electrive.com
„Porsche zakończy produkcję modelu Macan z silnikiem spalinowym w Lipsku latem 2026 roku. Na niektórych rynkach Macan z silnikiem spalinowym może być jednak dostarczany jeszcze do 2027 roku.
Potwierdził to dyrektor finansowy Porsche, Jochen Breckner. „Produkcja zostanie wstrzymana latem 2026 roku, a w ostatnim miesiącu, jaki nam pozostał, [będziemy] produkować tyle, ile się da” – powiedział dyrektor finansowy Porsche, Jochen Breckner, podczas telekonferencji poświęconej wynikom finansowym w tym tygodniu. „Oczywiście, nasze moce produkcyjne są jednym z czynników, ale nie są one ograniczone. Drugim problemem są części zamienne od dostawców” – dodał.
Odniesienie Brecknera do takich czynników, jak moce produkcyjne i dostępność komponentów, odzwierciedla wyzwania, przed którymi stoi obecnie producent z Zuffenhausen. Chociaż Porsche produkuje w pełni elektrycznego Macana, obok wersji spalinowej, w swojej fabryce w Lipsku od 2024 roku , wariant elektryczny zasilany akumulatorowo, oparty na platformie PPE, miał początkowo płynnie zastąpić model spalinowy jako bestseller Porsche. Chociaż wyniki sprzedaży Macana Electric rosną pozytywnie, model spalinowy nadal cieszy się dużym popytem na rynkach, na których jest nadal dostępny na zamówienia.
Pierwotne plany – napędzane ambitnymi celami elektryfikacji wyznaczonymi przez byłego prezesa Porsche, Olivera Blume, nie zakładały następcy spalinowego Macana. Zarząd Porsche został jednak zmuszony do ponownej oceny strategii w świetle wolniejszego niż oczekiwano wzrostu popytu na pojazdy elektryczne . W rezultacie trwają prace nad nowym Macanem z napędem benzynowym i hybrydowym. Model ten pojawi się jednak dopiero za dwa lata. Do tego czasu klienci planujący zakup Porsche Macan w najbliższej przyszłości będą musieli zdecydować się na wersję elektryczną z akumulatorem.
Sytuacja ta może szczególnie dotknąć Porsche w USA, gdzie producent samochodów sportowych już borykał się z problemami wynikającymi z produkcji wyłącznie w Europie oraz ceł nałożonych przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Według portalu Carscoops , Porsche sprzedało w USA 8079 egzemplarzy Macana Electric w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2026 roku, w porównaniu z 10 130 egzemplarzami modelu spalinowego.” źródło: https://www.electrive.com/2026/05/04/porsche-to-discontinue-internal-combustion-macan-in-summer-2026/
No dobra…informacje są dosyć mieszane- z jednej strony są dalej klienci którzy chcą kupować samochody spalinowe ( dziwne!) jednak nie jest wielka różnica w ilości kupionych samochodów elektrycznych i typu ICE. Ciekawe czy za dwa lata powstanie nowy Macan z silnikiem spalinowym- ja osobiście obstawiam, że nie. Porsche stawia teraz więcej na elektromobilność niż na projektowanie nowego modelu w starej wersji silnikowej. Po za tym koszty, wojna z Iranem w Ukrainie pokazała jeden słaby punkt paliw płynnych- są zależne dosłownie od ruchu „skrzydeł motyla”.