
Prezentacja BCU podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji ds. Uczenia się Przez Całe Życie
18 czerwca 2025 r. godz. 10.00. w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu odbyło się posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji ds. Uczenia się Przez Całe Życie poświęcone nowo powstającym Branżowym Centrom Edukacji w naszym województwie. W posiedzeniu wzięli udział m. in.:
- Zuzanna Donath – Kasiura – Wicemarszałek Województwa Opolskiego
- Maciej Kalski – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu
- Aleksander Iszczuk – Naczelnik Wydziału Oświaty Miasta Opole
- Małgorzata Nogalska – Dyrektor Zespołu Szkół im. JPII w Zdzieszowicach reprezentująca BCU w dziedzinie spedycji
- Urszula Kowalczyk – Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Opolu reprezentująca BCU w dziedzinie elektromobilności
- Wojciech Starczewski – Kierownik przygotowania produkcji w Opolgraf SA i z-ca kierownika do spraw branżowych BCU w dziedzinie Poligrafii
Podczas wystąpień prelegenci przedstawili wizje powstania BCU oraz opowiedzieli o postępach prac w projektach i planach związanych z funkcjonowaniem Centrów.
Ze strony naszego BCU wystąpił Wojciech Starczewski, który podczas swojego wystąpienia podkreślił, że inicjatywa stworzenia BCU Poligrafia zrodziła się z potrzeby lepszego dostosowania systemu edukacji zawodowej do oczekiwań rynku pracy. „Zauważyliśmy wyraźną lukę między kwalifikacjami absolwentów a realnym zapotrzebowaniem pracodawców. BCU ma być odpowiedzią na tę lukę – miejscem, które będzie integrować edukację z praktyką,” zaznaczył.
Wśród omawianych potrzeb wskazał m.in. na niedobór specjalistów w dziedzinach technicznych, rosnącą wagę kompetencji cyfrowych oraz konieczność zapewnienia ciągłości uczenia się przez całe życie. BCU ma nie tylko oferować nowoczesne formy kształcenia, ale też działać jako platforma współpracy między instytucjami edukacyjnymi, biznesem i rynkiem pracy.
Infrastruktura Centrum, jak przedstawił, obejmie m.in. sale dydaktyczne, nowoczesne pracownie i przestrzenie projektowe. „Chcemy, aby było to miejsce dynamiczne, otwarte na innowacje i realne potrzeby otoczenia gospodarczego,” Na zakończenie wystąpienia podkreślił istotną rolę partnerów biznesowych, którzy aktywnie włączają się w projektowanie programów kształcenia oraz dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą, czyniąc ofertę BCU wyjątkowo praktyczną i dopasowaną do rzeczywistości.
Prezentacje prelegentów zakończyły się żywą dyskusją, w trakcie której uczestnicy spotkania dzielili się swoimi spostrzeżeniami i pytaniami dotyczącymi przyszłych kierunków rozwoju BCU. Wymiana opinii potwierdziła, że Centra mają szansę stać się kluczowym ogniwem w procesie integracji edukacji z gospodarką regionu.